تبلیغات
اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها

پسران سبز ، سبز باشید !!!علم و مردم - تحقیق
 
علم و مردم
درباره وبلاگ


Flash banner maker online

کد بنر:


مدیر وبلاگ : احمد مهدوی
نظرسنجی
نظر شما درباره ی سریال قهوه تلخ چیست
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی : 

دستگاه گوارش انسان در واقع یك اندام لوله‌ای شكل بلند است كه از دهان تا مقعد ادامه داشته و در هر قسمت اعمال و وظایف خاصی را انجام می ‌دهد. دهان، مری، معده، روده كوچك و روده بزرگ بخش هایی از این لوله بلند هستند که غذا از آن ها می گذرد. تقریباً تمامی قسمت‌های این لوله بسیار بلند قابلیت انجام حركات عضلانی موجی شکلی را دارند كه حركات دودی نامیده شده و غذا را در طول لوله به جلو می ‌رانند. چند اندام مهم دیگر همچون كبد، لوزالمعده و كیسه صفرا هم بخصوص با ترشح مواد مهمی به درون این لوله نقش کمکی در هضم غذا دارند.

دهان

در دهان كه در واقع ورودی این دستگاه به شمار می ‌رود غذا جویده شده و با بزاق مخلوط می ‌شود تا راحت‌تر بلعیده شود. جویدن غذا به مدت کافی کمک بزرگی به هضم غذا در مراحل بعدی می کند.

   
   
  مری

غذا پس از عبور از حلق وارد یك اندام لوله‌ای شكل به نام مری می ‌شود. طول مری در افراد بزرگسال بین 23 تا 30 سانتیمتر متغیر است. قسمت مهمی از مری در گردن و قفسه سینه قرار دارد. مری با حركات دودی و موجی شكل دیواره‌اش غذا را بلافاصله به معده انتقال می ‌دهد. در مری تقریباً هیچ عملی در رابطه با هضم غذا انجام نمی شود. در محل اتصال مری به معده یك دریچه عضلانی وجود دارد كه از برگشت غذا از معده به مری جلوگیری می ‌كند.

   
   
  معده

معده عضوی شبیه یك كیسه است كه دیوارهای عضلانی دارد. داخل این عضو كیسه‌ای شكل نیز از یك لایه بافت مخاطی پوشیده شده است كه وظیفه این لایه ترشخ اسید و آنزیم‌های گوارشی است. آنزیم‌های گوارشی موادی هستند كه به هضم غذا و شكستن ملكول‌های بزرگ غذا به ملكول‌های كوچكتر قابل جذب كمك می ‌كنند. معده نیز حركات موجی شكل خاصی خود را داراست كه باعث مخلوط شدن غذا با اسید و آنزیم‌های گوارشی شده و همینطور در خرد كردن و آسیاب كردن ذرات غذایی كمك می ‌كنند.

در معده غذا حدود نیم تا 2 ساعت ذخیره شده و تا حدودی عملیات هضم غذا روی آن انجام می ‌گردد سپس معده با حركات موجی شكل خود غذا را به روده كوچك كه متصل به آن است تخلیه می ‌كند.

   
   
  روده كوچك

روده كوچك كه در واقع یك لوله 6 متری پیچ در پیچ می ‌باشد بیشترین نقش را در هضم و جذب غذا ایفا می ‌كند. چند سانتیمتر اول این لوله را دئودنوم یا همان اثنی عشر گویند. 100 سانتیمتر بعدی این لوله ژژنوم و 150 سانتیمتر انتهایی روده كوچك را ایلئوم می ‌نامند. انسان برای ادامه حیات به حداقل 100 سانتیمتر از روده کوچک خود احتیاج دارد.

قسمت اول یا دئودنوم به معده متصل بوده و غذا مستقیماً از معده وارد آن می ‌شود. شیره‌های گوارشی شامل آنزیم‌های هضم كننده از یك غده نزدیك به نام لوزالمعده به دئودنوم وارد می ‌شوند. صفرا هم كه در واقع مایعی است كه توسط كبد ساخته می ‌شود از طریق كیسه صفرا و مجرای صفراوی به داخل دئودنوم ریخته می ‌شود. خود دیواره روده كوچك هم آنزیم‌های گوارشی ترشح می ‌كند. به این ترتیب عملیات اصلی هضم غذا ابتدای روده كوچك یعنی دئودنوم شروع می ‌شود و ملكول‌های بزرگ غذا به ملكول‌های كوچك تر تبدیل می ‌شوند.

همینطور كه غذا در روده كوچك جلو رانده می ‌شود بیشتر و بیشتر هضم شده و آماده جذب شدن می ‌شود. از قسمت میانی روده كوچك كه ژژنوم نام دارد غذای هضم شده از طریق دیواره روده كوچك به جریان خون وارد می ‌شود تا به مصرف سلول‌های بدن رسیده و یا در نقاط لازم ذخیره شود. قسمت سوم روده كوچك ایلئوم نام دارد، قسمت مهمی از جذب مواد مهمی چون كلسیم ویتامین B12 و ... در آنجا انجام می ‌شود. غذا پس از ایلئوم که قسمت انتهایی روده بزرگ می باشد از طریق یك دریچه عضلانی به روده بزرگ وارد می ‌شود.

 

   
   
  روده بزرگ (کولون)

روده بزرگ یك لوله كلفت ‌تر اما كوتاه‌تر از روده كوچك است كه یک متر و نیم طول دارد. روده بزرگ را كولون نیز می ‌نامند ابتدای روده بزرگ در قسمت پایین و راست شكم شروع شده ابتدا سمت بالا می رود این قسمت كولون صعودی یا بالارو نام دارد سپس روده بزرگ عرض شكم را سمت چپ طی می ‌كند كه در این قسمت كولون عرضی نامیده می ‌شود. قسمت بعدی كولون نزولی یا پایین رو است كه در واقع به یك قسمت مارپیچ شكل به اسم كولون سیگموئید می ‌چسبد كولون سیگموئید هم به ركتوم رسیده و ركتوم نیز به معقد كه انتهای لوله بلند گوارشی است ختم می ‌شود.

وظیفه اصلی روده بزرگ جذب مجدد آب موجود در غذا و همینطور بعضی از مواد لازم دیگر است. در واقع مدفوع در روده بزرگ تشكیل می ‌شود و سپس از طریق ركتوم و مقعد به خارج دفع می ‌شود حركت غذا در روده بزرگ هم با حركات دودی و موجی شكل انجام می ‌گردد هر چه غذا بیشتر در كولون بماند آب آن بیشتر جذب شده و مدفوع سفت‌تر می ‌شود بعضی بیماری ها ازجمله عفونت‌ها با ایجاد التهاب و یا تولید سموم حركات روده را سریع‌تر می ‌كنند كه این خود باعث عدم فرصت كافی برای بازجذب آب و در نتیجه دفع مكرر مدفوع یا همان اسهال می ‌گردد.

   
   
  كبد، لوزالمعده و كیسه صفرا

همان طور كه در بالا گفته شد كبد، لوزالمعده و كیسه صفرا نیز از اعضای مهم گوارشی هستند. البته كبد و لوزالمعده علاوه بر اعمال مربوط به هضم غذا وظایف متعدد دیگری هم دارند.

كبد در قسمت راست و بالای شكم و درست در نقطه مقابل معده ( بالا و چپ شكم ) واقع شده است. خون از تمامی دستگاه گوارش به كبد وارد شده و پس از انجام عملیات پیچیده شیمیایی و تصفیه روی آن به جریات خون عمومی بدن می ‌پیوندد. كبد در تولید صفرا نیز نقش اساسی دارد. صفرا در هضم چربی ‌ها نقش كمكی دارد.

لوزالمعده كه در واقع در زیر و پشت معده ابتدای روده كوچك قرار دارد قسمت مهمی از آنزیم‌های گوارشی را تولید می ‌كند كه نقش بسیار مهمی در هضم چربی‌ها، قندها و پروتئین‌ها دارا می ‌باشد.

کیسه صفرا کیسه ای گلابی شکل است که عمدتاً نقش ذخیره صفرا را دارد و در هنگام لزوم صفرا را به درون روده کوچک می فرستد.